A 2009. január 10-én a Pannon Egyetem Aulájában hagyományosan megrendezett Brusznyai-Emlékhangverseny alkalmával Brusznyai-díjat kapott iskolánk tanára: Zeitler Gusztáv tanár úr.
Szívből gratulálunk a szép elismeréshez!
A Veszprémi Napló cikke:
Zeitler tanár úrról (PDF - 105,3 kiB)
Átadták a Brusznyai-díjakat
Megjelenés dátuma: 2009. január 11. 19:45.0/H20
Szerző: Napló online
Veszprém - Zeitler Gusztáv, a Padányi katolikus Középiskola tanára és Andó Bálint, a Lovassy László Gimnázium végzős diákja kapta az idei Brusznyai-díjat. Brusznyai Árpádra tanítványa, Havas László emlékezett.
Mivel Brusznyai Árpád kutatásának központjában Homérosz állt, a professzor az Íliászból és az Odüsszeiából említett példákat az erkölcsileg szép és jó eszményére. Ahogy Homérosz, úgy Brusznyai is az emberi méltóság szentségét hirdette. Senkinek nem hagyta az önkényes ítélkezést, 1956-ban a törvényességre hivatkozva tagadta meg a fegyvert a fiataloktól, hiszen tudta, csak az emberi nemesség győzedelmeskedhet a bitorlók fölött.
Kolti Helga színművész Radnóti Miklós 1944-ben írt versét szavalta, majd Imre Frigyesné, a Brusznyai Alapítvány kuratóriumának elnöke rámutatott Brusznyai és Radnóti sorsának tragikus egyezéseire. Mindketten oly korban éltek, amikor a társadalomban, a civilek világában nem volt elég erő, hogy megvédje a tisztességtelen hatalomtól a naív és tisztességes embert.
Beethoven Egmont-nyitányának dallamai után Dvorák Te Deum Laudamus című műve csendült fel, mely magyarországi ősbemutatónak tekinthető, zeneértők számára is újdonság. A monumentális zenedarabot a Veszprémi Középiskolai Oratóriumkórus és a Dohnányi szakközépiskola tanulóival kibővített Mendelssohn Kamarazenekar adta elő, Kováts Péter vezényletével. Közreműködött Tokody Ilona és Rácz István.