A Szent Anna kápolna története
(Kivonat dr. Friedreich Endre kegyesrendi tanár 1907-ben Veszprémben megjelent könyvéből)
1724-ben SALOMVÁRY János Veszprém vármegyei táblabíró Szent Anna tiszteletére és családi temetkezéshelyül kápolnát építtetett Veszprémben s annak gondozását a piaristákra bízta. Végrendeletében a kápolnáról így rendelkezik: Ami kevés Argentínám (ezüstnemü) vagyon felét hagyom Feleségemnek, Zámory Magdolnának, felét pediglen az itt való Szent Anna kápolnájára, amint hogy már el is kezdettem."
Zámory Magdolna férje halála után nemeskéri Kiss Sándorhoz ment feleségül. Ok gondoskodtak a kápolna belső felszereléséről is. így 1735-ben díszes monstranciát (szentségmutatót) és cibóriumot (áldoztató kelyhet) is szereztek. (Mindkettő műemléki védelem alatt van.) Az előbbit az érsekség Gizella múzeumában őrzik, az áldoztató kehely a kápolnában ma is használatban van. Talpazatán bevésve olvashatók az adományozók nevei és az évszám.
A család szívélyes, jó viszonyban volt a piaristákkal amit az is bizonyít, hogy 9 halottjukat a kápolna kriptájában helyezték örök nyugalomra.
...-1777-ben meghalt nemeskéri Kiss Sándor alispán. Özvegye (második felesége) Daróczy Zsófia és gyermekei viseltek gondot a kápolnára. (Nyolc gyermekük volt: 4 fiú.és 4 lány) Fiúk, Kiss János 1783-ban az orgonát szerezte, - rajta a család faragott címerével -, amely 1907-ben még használható volt.
A mellékelt kép a lányok egyikét: nemeskéri Kiss Katalint ábrázolja, aki 1000 forint alapítványt tett a kápolna javára. Ebből javították ki 1795-ben a tetőzetet.
1803. május 7.-én óriási felhőszakadás volt. A kiöntött Séd patak és a városból lezúduló víz házakat döntött romba. Az árral sodródó fatörzsek betörték a kápolna ajtaját a víz megtöltötte a kriptát, a padokat és a sekrestye szekrényeit kimozdította. Ezt követően a megyei orvos utasítására a kriptát befalazták.
A Kiss-család 1808-ban újra építette a tornyot, és a kápolnát rendbe hozatta. A kápolna harangja, amelyet az alapítók 1724-ben Bécsben készítettek, 1895-ben megrepedt. A piarista házfőnök gyűjtéséből GLOGER Sándor helybeli mester újra öntötte a két mázsás harangot.
A jelenlegi oltár az átépítés előtti székesegyházból való, báró HORNIG Károly püspök ajándékozta a kápolnának. 1834-ben a kápolna új oltárképet kapott, amelyet BUCHER Ferenc helybeli festő készített. A kápolna bejárata feletti kis szobrot -Szent Anna és Mária- valószínűleg még az alapítók, Salomváryék helyezték el. A kápolnát 1875-ben és 1881-ben tatarozták a Kiss Sándor-féle alapítványból.